Interweniujemy: Wstrzymanie finansowania zakupu Kalydeco w ramach programu lekowego w Rabce-Zdroju

Fundacja Oddech Życia otrzymała informację od dwóch pacjentów o wstrzymanie finansowania zakupu Kalydeco w ramach programu lekowego “Leczenie mukowiscydozy (ICD-10 E84)” po dwóch miesiącach od rozpoczęcia terapii. Fundacja wspólnie z portalem OddechZycia.pl zwróciła się z prośbą o wyjaśnienie sytuacji do NFZ.
Aleksandra Kwiecień, Rzeczniczka Prasowa NFZ dla portalu OddechZycia.pl:

31 maja Wojewódzki NFZ uzyskał informację o wstrzymaniu prowadzenia terapii dwóm pacjentom zakwalifikowanym do terapii w nowym programie lekowym „Leczenie mukowiscydozy (ICD-10 E84)” lekiem Kalydeco w Instytucie Gruźlicy i Chorób Płuc w Rabce-Zdroju.
Małopolski OW NFZ zawarł umowę na realizacje tego programu z:
SPZOZ Szpitalem Uniwersyteckim w Krakowie oraz
Instytutem Gruźlicy i Chorób Płuc w Rabce-Zdroju.
Postępowanie na zawarcie umów opiewało na kwotę 326 149 zł na okres finansowania od 22.02-30.06.2021 r. Obecnie OW NFZ prowadzi prace związane z analizami poziomu wykonania świadczeń oraz dostępnych środków finansowych w planie finansowym Oddziału Wojewódzkiego NFZ, mając na uwadze kolejne miesiące finansowania terapii dla pacjentów we wszystkich programach lekowych oraz poddanych chemioterapii, w tym pacjentów Instytutu w Rabce-Zdroju.
Wobec przedstawionej informacji o braku kontynuacji terapii dwóch pacjentów w Instytucie Gruźlicy i Chorób Płuc w Rabce-Zdroju zostaną przeprowadzone pilne bezpośrednie rozmowy z Dyrekcją placówki co do terapii wskazanych pacjentów, tak aby w sposób niezakłócony zostało prowadzone ich dalsze leczenie.
Ponadto informujemy, że Małopolski OW NFZ corocznie pokrywa w 100% koszty terapii pacjentów w programach lekowych oraz chemioterapii.

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z niej. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Zaakceptuj Dowiedz się więcej