Nasze działania: Czy pacjenci z mukowiscydozą zostaną bez refundacji enzymów trzustkowych?

W poprzednim tygodniu 14 września odbyło się posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Zdrowia Publicznego pt.: „Bezpieczeństwo lekowe Polaków w świetle znowelizowanej ustawy refundacyjnej”. W trakcie posiedzenie przedstawiono ocenę wpływu projektu nowelizacji ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych z perspektywy pacjenta, przygotowaną przez PEX PharmaSequence.

Zdaniem ekspertów z PEX PharmaSequence w wyniku nowelizacji ustawy o refundacji stracić mogą pacjenci z mukowiscydozą, w chorobach wrzodowych, alergicznych oraz pacjenci leczeni niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi.

Fundacja Oddech Życia wyraziła duże zaniepokojenie przedstawioną przez PEX PharmaSequence analizą i ewentualnymi skutkami nowelizacji ustawy dla pacjentów z mukowiscydozą. Prezes Fundacji Oddech Życia, Mirosław Wójcik zwrócił się do Ministerstwa Zdrowia oraz producenta, preparatu Kreon, firmy Mylan o wyjaśnienia w tej sprawie.