V Ogólnopolski Dzień Wiatraczka dla Słonych Dzieci, czyli święto poświęconego pacjentom z mukowiscydozą.
Kolejny rok zapraszamy w listopadzie do wspólnej zabawy i zachęcamy do zrobienia papierowego wiatraczka, rysunku z wiatraczkiem lub potrawy w kształcie wiatraczka (np. wiatraczkowych ciasteczek).
Serdecznie zapraszamy do zabawy wszystkich, ale szczególnie:
– przedszkolaków, uczniów, nauczycieli w całej Polsce;
– małych i dużych pacjentów z mukowiscydozą
– każdego komu nie jest obojętny los pacjentów z mukowiscydozą.
Pochwalcie się w Internecie swoimi wiatraczkami i pamiętajcie o hashtagach: #dzienwiatraczka #mukowiscydoza
!!! Na wiatraczki czekamy nie tylko 19 listopada w Dzień Wiatraczka, ale również przed, jak i po tej dacie, aż do Świąt Bożego Narodzenia.
Kim są słone dzieci?
Od wieków w całej Europie opowiadano o „słonych, zaczarowanych dzieciach”. W niemieckiej książce z XVIII wieku czytamy „Biada dziecku, które ma słony smak pocałunku na czole, albowiem zostało przeklęte i wkrótce odejdzie”.
Ale, dopiero w XX wieku zaczęto diagnozować mukowiscydozę. W 1952 roku Paul di Sant’Agnese odkrył nieprawidłowości w wytwarzaniu elektrolitów potowych u chorych z mukowiscydozą.
Obecnie wiemy, że za słony smak potu chorych z mukowiscydozą odpowiada mutacja genu CFTR, który reguluje pracę kanałów chlorkowych. W wyniku nieprawidłowego działania białka CFTR dochodzi do zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej organizmu i wytwarzania bardziej słonego potu.
Niestety w tej chorobie, to nie słona skóra jest problemem, ale częste infekcje płuc, pogarszający się stan zdrowia, niewydolność oddechowa. Pacjenci z mukowiscydozą żyją znacznie krócej niż zdrowi ludzie. Szansą pacjentów jest nowoczesna fizjoterapia i opieka wielospecjalistyczna, antybiotyki nowej generacji oraz leki przyczynowe wpływające na pracę kanałów chlorkowych CFTR.
Na czym polega Dzień Wiatraczka?
Głównym założeniem wiatraczkowej jest wyjście do społeczeństwa po to, by szerzyć wiedzę o mukowiscydozie, ukazać, że poprzez zabawę i tworzenie kolorowych, papierowych wiatraczków również można podnosić świadomość na temat tej choroby i tym samym budować godne warunki życia dla dotkniętych tą jednostką chorobową dzieci i dorosłych.
W tym roku jest podobnie i przez całą jesień organizatorzy chcą namawiać uczniów w szkołach oraz dzieci w przedszkolach do przygotowywania papierowych wiatraczków i wiatraczkowych rysunków w geście solidarności z chorymi na mukowiscydozę.