Kampania społeczna i konkurs “Mój przyjaciel w masce”

Kampania społeczna i konkurs “Mój przyjaciel w masce #MukoPrzyjaciel #MukoFriend”

Maseczka to element akcji uświadamiającej społeczeństwo na temat ciężkiej, genetycznej choroby – mukowiscydozy. W ramach podjętych działań zainicjowano w 2018 roku kampanię społeczną i konkurs “Mój przyjaciel w masce #MukoPrzyjaciel #MukoFriend”. Pierwsza edycja konkursu zakończyła się w grudniu 2018 roku, ale ciągle trwa edukacyjna kampania społeczna.

O akcji

“Przez zabawę i społeczne zaangażowanie chcemy budować powszechną akceptację wizerunku dzieci i młodzieży i dorosłych noszących jednorazowe maseczki oraz budować zrozumienie celowości i konieczności ich używania przez osoby chorujące na przewlekłe choroby takie jak mukowiscydoza czy pewne typy nowotworów zarówno przy wizytach klinicznych jak i w sytuacjach codziennych, przestrzeni publicznej przede wszystkim szkolnej (np. w czasie obniżonej odporności, po antybiotykoterapii, chemii, przeszczepach, w okresie zwiększonych infekcji, etc.).” – informują organizatorzy akcji.

Już sama mukowiscydoza jest dużym obciążeniem, warto więc dbać o każdy szczegół, który pomoże dzieciom i młodzieży poczuć się lepiej w sytuacji, w jakiej się znalazły.

“Chcemy sprawić, aby poczuły one zrozumienie i akceptację ze strony otoczenia. Dlatego tak ważna jest edukacja wszystkich grup docelowych”.

Małe dzieci mają problem z zakładaniem i noszeniem maseczek nawet w szpitalach. Nieświadomość konsekwencji, wynikająca z braku możliwości uświadomienia i zrozumienia związków przyczynowo-skutkowych w tym wieku sprawia, że dzieciom brak jakiejkolwiek motywacji do zakładania masek. Rodzice w wielu przypadkach muszą walczyć z dzieckiem o tę podstawową dla nich ochronę.

W okresie dorastania wygląd ma dla nastolatka szczególnie ważne znaczenie i o ile w szpitalach, klinikach zwykle poddają się panującym tam regułom, o tyle poza np. w szkole czy innych miejscach publicznych, w których przebywanie szczególnie naraża je na infekcje i powikłania, sytuacja jest znacznie trudniejsza.

Stąd pomysł na akcję i działania w social media.

Ambasadorką akcji społecznej i konkursu “Mój przyjaciel w masce #MukoPrzyjaciel #MukoFriend” została polska aktorka teatralna i filmowa Monika Kwiatkowska. Akcję wsparł również mistrz rajdowy Kajetan Kajetanowicz.

Pomysłodawczyniami akcji są Ewelina Neska oraz Katarzyna Więcławska-Pająk, a za przeprowadzenie akcji odpowiada Fundacja Oddech Życia.

Więcej o akcji na stronie: https://mukoprzyjaciel.pl/