Nasze początki
Dostajemy drogą internetową sporo pytań na temat Oddechu Życia. Także podczas różnego rodzaju spotkań, szkoleń, konferencji pojawia się dyskusja kim jesteśmy, co robimy, od kiedy? Pytacie czy jesteśmy jakąś kolejną nową fundacja powstałą w ostatnich latach?
Żeby to wszystko wyjaśnić, trzeba się cofnąć do roku 1996. Polski internet dopiero startuje, pojawia się Onet, powstają znane obecnie inne największe portale. W głowie naszego redaktora naczelnego, w tym czasie licealisty – Mirosława Wójcika powstaje projekt portalu naukowego, biologicznego, medycznego. Nie mając własnego komputera, u kolegi w domu zakłada pierwszą stronę internetową „Przyrodnik”. Rok później dostaje od rodziców własny komputer z dostępem do internetu. Tak zaczyna się dynamiczny rozwój serwisu, który pod zmienioną nazwą „Biolog” w ciągu następnych lat staje się największym (jednocześnie najstarszym) polskim portalem biologicznym w Polsce.
W ramach portalu powstaje redakcja składającą się z naukowców, lekarzy, studentów, licealistów. Wszyscy pracują pro bono. Głównym celem portalu jest edukacja przyszłych naukowców i lekarzy. Redakcja współpracuje z uczelniami wyższymi, placówkami naukowymi. Aktywnie uczestniczy w wydarzeniach naukowych w całej Polsce. Patronuje medialnie eventom naukowym, takim jak Festiwale Nauki w największych miastach. Portal patronuje również medialnie wydawnictwom naukowym, logo “Biologa” trafia między innymi na okładkę cenionej na świecie i w Polsce amerykańskiej “Biologii Villego” oraz podręcznika PWN “Biologia. Jedność i różnorodność”. Rozwija się w tym czasie współpraca z mediami lokalnymi i ogólnopolskimi.
W kolejnych latach powstaje gigantyczne jak na ówczesne czasy naukowe forum dyskusyjne – ponad 800 tysięcy postów, prawie 60 tysięcy tematów. Nikt nie pozostaje bez odpowiedzi, a pytać można o wszystko co związane z medycyną, biologią. Biolog nazywany jest jednym z pierwszych naukowych portali społecznościowych, na długo przed pojawieniem się Facebooka i Wikipedii. W latach największej świetności odsłony i wizyty liczone są w milionach miesięcznie. Biolog pojawia się w rankingach największych portali w Polsce (dane PBI, Genius).
W 2007 roku redakcja rejestruje dodatkowo tytuł prasowy, ogólnopolski dziennik „Biolog”.
W tym czasie wielokrotnie pojawia się temat mukowiscydozy i w portalu “Biolog” i na forum dyskusyjnym, jako element szerszej działalności związanej z publicystyką popularnonaukową.
W 2014 roku portal zostaje sprzedany. W tym samym roku Mirosław Wójcik rozpoczyna pracę w Polskim Towarzystwie Walki z Mukowiscydozą. Zajmuje się tam między innymi obsługą FB, strony internetowej, webinarów oraz pisze artykuły do kwartalnika “Mukowiscydoza”. To tam poznaje wspaniałych ludzi, chorych na mukowiscydozę, doświadcza czym jest walka o oddech i każdy dzień życia chorych.
W 2015 roku odchodzi z pracy w PTWM i zakłada wraz wolontariuszami wortal informacyjny „Oddech Życia” (serwis internetowy z fanpejdżem FB).
W krótkim okresie czasu „Oddech Życia” staje się najaktywniejszą platformą internetową o mukowiscydozie. Pracujemy prawie 24h na dobę, informując o wszystkim co związane z CF. Wykorzystując najnowsze rozwiązania informatyczne, śledzimy blogosferę oraz social media (Facebook, Twitter, Instagram, Linked), internet i papierowe media oraz działania sejmu, senatu oraz firm farmaceutycznych. Opracowujemy w języku polskim materiały na temat najnowszych osiągnięć nauki, eksperymentalnych terapii i badań klinicznych z całego świata. Śledzimy losy chorych na CF. Bezinteresownie pomagamy w zbiórkach internetowych różnych organizacji charytatywnych. Informujemy o wydarzeniach kulturalnych, naukowych z wiązanych z CF. Co ważne, w ramach Oddechu Życia popularyzujemy wiedzę na temat polskich badań naukowych, polskich naukowców i lekarzy
To co najważniejsze, staramy się łączyć, a nie dzielić. Poświęcamy uwagę każdemu choremu, ale też każdej organizacji niosącej pomoc chorym na mukowiscydozę. Jesteśmy otwarci na pomoc każdemu.
Od stycznia 2017 roku staramy się pomóc i wykorzystać nasze ponad 20-letnie doświadczenie, w pracy z organizacjami charytatywnymi. W ramach platformy „MarketingwOrganizacji.pl” prowadzimy monitoring mediów, obsługujemy social media organizacji NGO i OPP, piszemy na zlecenie artykuły popularnonaukowe oraz medyczne w zakresie chorób rzadkich (m.in. mukopolisacharydoza, choroba Pompego, Gauchera oraz wiele innych).
W styczniu 2018 roku rozpoczęliśmy działania nie tylko jako portal i platforma społecznościowa, ale również jako Fundacja Oddech Życia.
Jakie mamy plany na przyszłość? Nie chcemy ich zdradzać 🙂 Aktualnie szukamy lokalu na biuro w Rabce-Zdroju i Warszawie. Od kilku miesięcy intensywnie pracujemy nad kilkoma projektami. Dwa z nich dedykowane są chorym na mukowiscydozę, kolejne dwa skierowane są do szerszej grupy osób z chorobami rzadkimi.
Jakie mamy marzenia? Jedno główne: refundowany, 100% skuteczny lek na mukowiscydozę 🙂
I na koniec: kim jesteśmy? Grupą dziennikarzy, publicystów i społeczników, próbujących połączyć dwa światy: mediów informacyjnych z organizacjami pozarządowymi.