Mukowiscydoza: Dorothy Hansine Andersen i jej wujek Hans Christian Andersen

Dorothy Hansine Andersen (15 maja 1901 – 3 marca 1963) była amerykańską lekarką, pediatrą i patolog, która jako pierwsza zidentyfikowała mukowiscydozę – pierwsza opisała chorobę i ją nazwała. Wcześniej objawy mukowiscydozy mylono z innymi chorobami.

Podczas swojej kariery naukowej Dorothy Hansine Andersen badała wiele dzieci, które miały problemy z trawieniem lub oddychaniem. Podczas przeprowadzania sekcji zwłok zauważyła, że ​​wielu młodych pacjentów, którzy jak to wtedy się wydawało, zmarli na celiakię, miało wypełnione płynem torbiele trzustkowe, otoczone bliznami. Odkryła również podobne blizny i uszkodzenia tkanek w płucach. Czynniki te doprowadziły ją do wniosku, że uszkodzenia płuc i trzustki spowodowane były przez nową, nieznaną wtedy chorobę, którą nazwała „”cystic fibrosis of the pancreas”. Nazwa “cystic” odnosi się do znalezionych torbieli, a “fibrosis” czyli “zwłóknienie” opisuje blizny w płucach i trzustce. Jej badania zostały opublikowane w American Journal of Diseases of Children w 1938 r. W 1939 r. otrzymała nagrodę im. E. Meada Johnsona za badania nad mukowiscydozą.

W 1942 wraz z Paulem di Sant’Agnese opracowała pierwszy skuteczny test diagnostyczny w kierunku mukowiscydozy.

Znany wszystkim dzieciom i dorosłym duński pisarz i poeta Hans Christian Andersen był wujkiem Dorothy Andersen.