Dzień Wiatraczka 2023: Solidarność, Wiedza i Nadzieja dla Słonych Dzieci z Mukowiscydozą

Zapowiedź wydarzenia 🌀 Dzień Wiatraczka 2023: Solidarność, Wiedza i Nadzieja dla “Słonych Dzieci” 💙💧🌟
🌬️ 21 listopada 2023 r. po raz siódmy w Polsce obchodzić będziemy Ogólnopolski Dzień Wiatraczka, dedykowany “Słonym Dzieciom” 💧 – to wyjątkowa okazja do podniesienia świadomości społecznej na temat mukowiscydozy u dzieci, ale i u dorosłych. W ramach tej inicjatywy, której tradycja jest kontynuowana z roku na rok, Fundacja Oddech Życia 💙 ponownie wcieli się w rolę organizatora, mając na celu uświadomienie społeczeństwu, jak wiele zmieniło się w podejściu do leczenia tej choroby.
Dzień Wiatraczka, z jego charakterystycznymi papierowymi wiatraczkami 🌀 i motywami wiatraczkowymi, stanowi symboliczny przekaz – jest to manifest solidarności i wsparcia dla wszystkich osób dotkniętych mukowiscydozą. Legendy mówiące o “słonych dzieciach” mają w Polsce i Europie głębokie korzenie, ale dzięki postępowi nauki 🧪 i medycyny 🩺 wiele zmieniło się w podejściu do tej choroby.

Dzisiejsza wiedza naukowa na temat mukowiscydozy znacząco przekroczyła początkowe odkrycia Paula di Sant’Agnese z 1952 roku dotyczące mutacji genu CFTR. Modulatory CFTR, które pojawiły się w Polsce, stały się przełomem w leczeniu wielu pacjentów. Choć nie wszyscy pacjenci kwalifikują się do leczenia modulatorami, a niektórzy młodsi muszą jeszcze poczekać na taką możliwość, postęp w tej dziedzinie daje realną nadzieję 🌟 wszystkim chorym na mukowiscydozę.

To ważne, by społeczeństwo było świadome, że mimo iż mukowiscydoza wciąż pozostaje chorobą nieuleczalną, nowoczesne metody leczenia pozwalają znacząco poprawić jakość życia pacjentów. Dzięki Dniu Wiatraczka, chcemy podkreślić, jak ważna jest edukacja 📚 i zrozumienie, a przede wszystkim solidarność 💪 z tymi, którzy na co dzień walczą z mukowiscydozą.
Zachęcamy zatem uczniów w szkołach oraz dzieci w przedszkolach do tworzenia papierowych wiatraczków 🎨 i rysunków w geście wsparcia dla chorych. Apelujemy również do nauczycieli i wychowawców o przeprowadzenie lekcji poświęconych mukowiscydozie, aby wiedza o tej chorobie była szeroko rozpowszechniana.

W perspektywie zbliżającego się Dnia Wiatraczka, Fundacja Oddech Życia intensywnie pracuje nad organizacją wydarzeń, które umożliwią jeszcze szersze rozpowszechnienie wiedzy na temat mukowiscydozy. Już niebawem będziemy informować o szczegółach tych inicjatyw, dzięki którym możemy w pełni zaangażować społeczeństwo w działania na rzecz osób dotkniętych tą chorobą. Dodatkowo przygotowujemy specjalne materiały edukacyjne skierowane do szkół i przedszkoli 🏫. Wierzymy, że dzięki nim nauczyciele będą mogli jeszcze skuteczniej przekazywać wiedzę na temat mukowiscydozy młodszym pokoleniom. Zachęcamy wszystkich do śledzenia naszych komunikatów 🔔 i aktywnego udziału w zbliżających się wydarzeniach. Razem tworzymy historię i dajemy nadzieję na lepsze jutro! ❤️🤗

Więcej informacji: dzienwiatraczka.pl