Program pomocowy: Wsparcia dla pacjentów z mukowiscydozą po transplantacji płuc

Edycja 2023, 2024

Transplantacja płuc jest złożonym i czasochłonnym procesem, który może być kluczowy dla pacjentów z mukowiscydozą oraz pierwotną dyskinezą płuc. Proces rekonwalescencji po tak inwazyjnej operacji wymaga starannej opieki i wsparcia. Zrozumienie tej potrzeby, Fundacja Oddech Życia wprowadziła nowy program wsparcia, skierowany do pacjentów zaraz po operacji transplantacji płuc*.

Program Wsparcia

Program jest skierowany do pacjentów, podopiecznych Fundacji Oddech Życia, którzy przebywają jeszcze w szpitalu tuż po operacji lub właśnie zostali z niego wypisani. W ramach programu pacjenci mogą otrzymać bezpłatnie następujące środki:

1. Elektroniczny, zaawansowany spirometr

• Pomaga w monitorowaniu i poprawie funkcji płuc.
  • Niezbędny w procesie rehabilitacji oddechowej.

2. Urządzenie PEP (PARI PEP lub skośny PEP Pipep KooMedical)

• Ułatwia oczyszczanie dróg oddechowych.
  • Zwiększa komfort oddychania pacjenta.

3. Środki opatrunkowe

• Niezbędne w codziennej pielęgnacji ran pooperacyjnych.

4. Środki higieniczne

• Żele do dezynfekcji, środki do dezynfekcji, mydła.
  • Niezbędne do utrzymania higieny i zapobiegania infekcjom.

5. Środki do dbania o zęby

• Specjalnie dobrane do potrzeb pacjentów po operacji transplantacji płuc.

Jak Skorzystać z Programu?

Pytania oraz prośby o wsparcie można kierować na adres email: [email protected].

Ograniczenia Programu

Ze względu na ograniczone zasoby fundacji, prosimy, żeby osoby, które posiadają już spirometr, nie brały tego typu sprzętu na zapas (jako drugi, trzeci spirometr w domu). Chcielibyśmy z tym sprzętem trafić do osób, które go nie mają w ogóle.

* Program skierowany jest wyłącznie do pacjentów tuż po transplantacji płuc (zgłoszenie do programu najpóźniej 1 miesiąc od daty transplantacji). Ze względu na ograniczone zasoby fundacji program nie obejmuje pacjentów którzy przeszli transplantację w przeszłości.

fot. Małgosia, podopieczna Fundacji Oddech Życia po transplantacji płuc w ŚCCS w Zabrzu.