Mukowiscydoza – wielonarządowa choroba genetyczna

Ta infografika nie ma straszyć chorych, ma uświadamiać zdrowych z czym mierzą się chorzy na mukowiscydozę. Udostępnij i pomóż szerzyć wiedzę o mukowiscydozie w Światowym Dniu Mukowiscydozy (8 września).

🧬 Mukowiscydoza to wielonarządowa choroba genetyczna, bardzo ciężka, skracająca życie pacjentom na całym świecie. Manifestuje się w postaci wielu różnych objawów. To co widzimy na infografice to wszystkie możliwe objawy. Ale ze względu na setki różnych mutacji, różny przebieg choroby, różne sposoby leczenia i fizjoterapii u pacjentów mogą występować tylko niektóre z pokazanych objawów chorobowych. Mimo to u większości pacjentów z wiekiem pacjenta rozwija się niewydolność oddechowa, u znacznej części dochodzi do niewydolności trzustki.