Ebook: Szkoła przyjazna chorym na mukowiscydozę [Fundacja Oddech Życia, wydanie IV, 2023]

Mukowiscydoza, znana również jako zwłóknienie torbielowate (skrótowo „CF” od angielskiego Cystic Fibrosis), jest chorobą genetyczną, która dotyka głównie płuca, ale także inne narządy, takie jak trzustka, wątroba, nerki i jelita. W Polsce co 33. osoba jest nosicielem wadliwego genu odpowiedzialnego za mukowiscydozę. Jednak zdecydowana większość, bo aż 95% nosicieli, prawdopodobnie nie zdaje sobie sprawy z tego faktu, ponieważ nosicielstwo tego genu jest zazwyczaj bezobjawowe.

W Polsce żyje obecnie około 2 tysiące osób z mukowiscydozą. Duża część tych osób to dzieci, które mimo swojej choroby uczęszczają do szkół. Edukacja tych młodych ludzi i wsparcie ich w codziennym życiu są kluczowe, aby mogli cieszyć się pełnią życia.

Nauka uczyniła ogromne postępy w badaniach nad mukowiscydozą. Współczesna medycyna oferuje modulatory CFTR, które są przełomem w leczeniu przyczynowym tej choroby. Działają one przez korygowanie defektu w białku CFTR, co jest podstawową przyczyną mukowiscydozy. Jednakże ważne jest zaznaczenie, że nie wszyscy pacjenci z mukowiscydozą kwalifikują się do leczenia tymi lekami. Dostępne są one tylko dla tych, którzy mają określone mutacje genetyczne i spełniają kryteria wiekowe.

Chociaż modulatory CFTR przyniosły wiele nadziei, nadal istnieje potrzeba kontynuowania badań i poszukiwania nowych, jeszcze skuteczniejszych terapii. Współpraca między lekarzami specjalistami, pacjentami i ich rodzinami jest kluczowa w procesie leczenia, aby zapewnić jak najpełniejsze i najskuteczniejsze wsparcie.

Dostępna jest też bezpłatna wersja drukowana dla podopiecznych Fundacji Oddech Życia. Można o nią poprosić na [email protected] lub stronie mukoszkola.pl

Czym jest mukowiscydoza? Co to za choroba? ………………………………………….. 8
Sport i wychowanie fizyczne …………………………………………………………………. 27
Zajęcia plastyczne, muzyczne, taneczne ucznia chorego na mukowiscydozę . 29